Marko Vornanen

Pikkupoika oli työntänyt sormensa lentokoneen penkin käsinojassa olevaan reikään

1 viesti aiheessa

Helsinki-Vantaan lentokentällä olleessa matkustajakoneessa koettiin sunnuntaina erikoinen onnettomuus. Noin 8-vuotias pikkupoika oli jäänyt sormestaan jumiin lentokoneen penkin käsinojaan.

 

Poika oli työntänyt sormensa lentokoneen penkin käsinojan alapuolella olevaan reikään, josta se ei enää lähtenyt irti. Poika oli luultavasti pitänyt sormeaan reiässä niin kauan, että se oli turvonnut ja jumittunut sinne.

 

Paikalle saapui ensimmäisenä lentoaseman pelastusyksikkö, joka näki parhaaksi kaivaa sahan esiin ja irrottaa penkin käsinoja koneesta. Seuraavaksi paikalle tullut Keski-Uudenmaan pelastuslaitoksen pelastusyksikkö kuljetti pojan sormi edelleen kiinni käsinojassa pelastuslaitoksen tiloihin, jossa sormi saatiin lopulta irti leikkaamalla ja sahaamalla käsinojaa.

 

http://yle.fi/uutiset/poika_pelastettiin_pinteesta_sahalla__sormi_jumissa_lentokoneessa/8568152

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään