Jari Ahdenkari

Red Bull ilmailupäivä Helsingissä

26 viestiä aiheessa

Red Bull järjestää tulevana viikonloppuna ( 24.08.08 ) ilmailuhupailu tapahtuman Hakaniementorin merialueella.

Tapahtuma ramppi on hotellin edustalla.

 

Ladatkaa akut, putsatkaa linssit ja hakikseen tähtäämään näitä..... tuota.... lento(yritys) laitteita?

 

Tapahtuma alkaa klo 14. Paikalla tietty muutakin kuin lyhyenputoaman kikottimia. Taivaallakin pitäisi olla jonkun verran aktiviteettia.

 

Hyvä tilaisuus myös moikata muita forumilaisia.

 

Vapaa pääsy, tietenkin.

 

Tapahtuman viralliset sivut:

www.redbulllentopaiva.fi

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ko. tapahtuman radiomainokset ovat ainakin sen verran hupaisia ("matti mahalasku") että varmaan vetää hyvin yleisöä paikalle.  Jos on komea keli, saavun itsekin.

 

Foorumilaisten tapaamisesta en sitten tiedä kannattaako edes yrittää kun yleisö on ripoteltuna pitkänsillan ja näkinsillan välisille rannoille molemmin puolin kanavaa.

 

40 kilpajoukkuetta on valittu "saaveineen" tuolta ponnistamaan. Ilmailuun kai tuo liittyy lähinnä siten että palkintoina on mm. matkoja Red Bull Air Raceen  ;D

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ainakin kun itse osallistuin Dublinissa 2001 niin Red Bullia oli loppubileissä riittävästi tarjolla, mutta oli siellä muutakin juomaa..... Mutta ennemminkin jäi mieleen Red Bull mimmit tiukoissa kuteissaan ja kuljetus bileisiin. Toisen maailmasodan aikaisilla amfibiokuormureille vietiin paikalle.

 

http://www.vikingsplash.ie/

 

T. Perttu (5,5, metriä lentänyt)

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Ja minä kun riemastuin, että täällä on niitä Red Bull Racen koneita ja saamme jonkun näytöksen, mutta mitä vielä.  :(

Kumpa saataisiin sellainen osakilpailu kerran Helsinkiin.

 

- Ville -

 

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Sellainen lentopäivä  :P

 

Sään herra ei suosinut, tuulta oli jonkin verran ja kesken kisan alkoi sadekin uudelleen.  :-\

 

Vaikka kilpailussa selkeästi oli panostettu lentolaitteiden näyttävyyteen, lavashowhun ja huumoriin, niin aerodynaamisella puolella olikin sitten parannettavaa oikein urakalla.  Paras tiimi ponkaisi muistaakseni 16 metriä.

 

Eniten parannuksia kaipasin seuraaviin asioihin:  Lähtönopeus, rampin kohtauskulma, etu- tai takapainoisuus (etupainoisena nokka edellä veteen, takapainoisena mahalasku), lentolaitteen paino, siipien rakenne ja pinta-ala, ymym.   ;D ;D ;D  eli kaikki mahdollinen mikä vaan voi lentämiseen vaikuttaa.

 

Hauskaa oli silti koko rahalla, vaikka varpaat kastuivat ja sormet oli kohmeessa.  :D :D

 

Paras paikka spottailuun löytyi pienen haeskelun jälkeen Krunikan puolelta, ylhäältä yliopiston laitosten seinustalta.  Mulla oli kiikari mukana - se auttoi paljon seuraamista kuten tietty videoscreenitkin.  Pari ehdottoman huonolaatuista kuvaa räppäsin e90-kännykameralla, laitettakoon yksi tuohon malliksi:

 

th_91069_24082008150-b_122_969lo.jpg

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Onneksi olkoon voittajille (ja muille hyville yrittäjille)  :thmbup:

 

Kun kävin varikkokierroksella, silmiini osuivat juuri Tuorlan ja Hazardin teokset, joiden hahmo jo vihjasi menestystä. Hauska oli silti havaita, että kyläää se ruumisarkkukin liitää  :laugh: (enää ei vai Georges Levyn lentovene ole ainoa tunnettu "lentävä ruumisarkku")

 

Kyllä tosiaan tuli monia jälkiajatuksia, millä suorituksia voisi ehkä parantaa: korkea jalusta antaa energialisää, ja kun se kippaa altaaseen, se voisi vielä tuupata lisävauhtia liitimeen. Hyvä korkeusohjaus on tarpeen, ellei roikutin ole toooosi pituusvakaa. Siipiprofiilin pitäisi kantaa about kävelynopeuksilla ja sellaista kaikkee...

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Olihan tuo aikamoinen. Jäi kyl kans toi aerodynamiikka vähän häirittee. Pitää ite ens vuonna lähtee mukaan ni näkee miten helppoo se on. Peräsimet oli lähinnä koristeina noissa. Vähän ennen loppua lähdin pois kun ei homma aina oikein edenny edenny. Millon naarattiin edellistä pohjasta ja millon siellä pörräs jotain pirun leijoja. Anteeks jos loukkaa jotain, mutta voihan niitä leijoja kiva olla ajaa mutta aika tylsää kateltavaa ne oli.

 

Löytyhän tuolta kuvia. Tuo oli niitä harvoja jotka ottivat edes hieman ilmaa alleen. Onnea kovasti!

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Nelonen on jo ehtinyt koostaa (yllätysyllätys 4 minuutin) uutisvideon tapahtumasta.

 

Tuostakin jo ilmenee ettei ennätyksiä juuri tehty  ;D

 

Ensi vuodeksi (?) sitten uudet kujeet  :P

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Laitetaanpa omatkin räpsyt tuolta. KeliSää oli kylmä ja tuulinen ja kastumisen vaaraa oli muillakin, kuin "lentäjillämme", joten tuli lähdettyä puolen välin jälkeen leijaesityksen alkaessa lämmittelemään hampurilaisen äärelle, josta matka jatkuikin taas eteenäpin, eli loppupään osallistujat jäi näkemättä. Onneksi eivät kovin paljon Tuorlan lentoa parempaa saaeet aikaan. Tapahtuman idea oli mukava ja menikin oikein hyvin, vaikkei kohmeinen yleisö oikein herännytkään hurraamaan suorituksille. Lavan sijoittelua olisi voinut miettiä enemmän, sillä nyt se oli kahden puun välissä, jotka estivät näkymän aika hyvin joka puolelta.

 

Alkuun Tuorla Squadronin liito

[ attachment removed / expired ]

 

 

[ attachment removed / expired ]

 

Näitä oli... Paljon

[ attachment removed / expired ]

 

 

[ attachment removed / expired ]

 

"Ois se voinut lentää"

[ attachment removed / expired ]

 

 

[ attachment removed / expired ]

 

Ja kuvaajaa oli

[ attachment removed / expired ]

 

 

[ attachment removed / expired ]

 

 

[ attachment removed / expired ]

 

Tätä yritystä ei edes Red Bull pelasta  :laugh:

[ attachment removed / expired ]

 

Ensi kerralla varmasti uudestaan!

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Alkuun Tuorla Suadronin liito

 

[ attachment removed / expired ]

 

Upea laite !  :thmbup:

 

Lensikö Hazardin kone todella pidemmälle ?

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Jep Tuorlan pojat ovat ainakin kompattimiehiä...Teemuki ainakin kommentoi aikoinaan lennokit . netissä.

 

Tuorlan siipi olisi voinut lentää pidemmälle jos lähtönopeutta hiukka enemmän...mene ja tiedä..hyvin muuten kellui.

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Puolivälin sade yllätti ja piti lähteä lämmittelemään. Onneksi Tuorlan poikien härpätin ehti tulla ennen sitä.

 

[ attachment removed ]

 

Tuo Margen sininen hiuskiehkura pompsahti näyttävästi takaisin pintaan heti putoamisen jälkeen. Harmi, ettei sitä saanut tarttumaan kennolle. Tässä kiehkura kuitenkin vielä tiiviisti päässä. Sääntöjen mukaan yksi pilotti per joukkue sallittiin, mutta kummankohan suoritus oli tämän joukkueen virallinen mittaustulos?

 

[ attachment removed ]

 

Muutama räpsy lisää http://samiu.1g.fi/kuvat/RedBull-Helsinki%202008/.

 

-samiu

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Red Bull lentolaitteet?

 

Useimmissa liitoluku näytti olevan ~1. Mikä tahansa “lentää” sen verran siivillä tai ilman. MM-härvelissä (lensi peräti yli 59m) liitoluku luokkaa 10.

Sitä voisi kaiketi sanoa lentämiseksi? Perusasioiden opiskelu auttaisi kummasti. Enemmistö kun teki vain duudsonit ! Sääntöihin voisi lisätä kiellon:

KAATAMINEN vesistöön KIELLETTY !

 

Jussi Salminen

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Perusasioiden opiskelu auttaisi kummasti. Enemmistö kun teki vain duudsonit !

 

Eiköhän tuossa ole pääosassa show ja hauskanpito eikä lentäminen, ryppyotsaiset perfektionisti-puristit voivat järjestää omat kilpailunsa jos noin pahalta tuntuu?

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Eiköhän tuossa ole pääosassa show ja hauskanpito eikä lentäminen, ryppyotsaiset perfektionisti-puristit voivat järjestää omat kilpailunsa jos noin pahalta tuntuu?

 

On tietysti. Ehkä seuraavalla kerralla kuitenkin sekä osallistujat että yleisö ovat tottuneempia koko hommaan. Yleisö ei tuntunut pahemmin välittävän show-osuuksista ja välillä ne tuntuivatkin aiheuttavan lähinnä hämmennystä - useimmat odottivat lento-osuutta. Toisaalta useimmat joukkueet panostivat enemmän showhun kuin lentolaitteeseen.

 

Olihan esimerkiksi se kanuuna ihan hauska idis, mutta siitä tiesi heti ensisilmäyksellä kaksi asiaa - se ei liidä metriäkään ja se siivoaminen merestä kestää tolkuttoman kauan joka tietysti on turhauttavaa  ;D

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Hesari ei käsitellyt asiaa kovin lämpimästi....Red Bull ei ottanut mitään vastuuta "lentäjistä".

 

Olisin ollut paikalla, jos olisin ollut stadissa 24. päivä. Vaikutti hauskalta tilaisuudelta.

 

Onko HAZARDin lennosta mitään kuvaa ?

 

Tuo alhainen lähtönopeus varmaan aiheuttaa sen ettei oikein helpolla ilman suuritöistä laitetta saa mitään pysymään ilmassa ilman omaa voimalähdettä...hetkinen Santos Dumont  http://en.wikipedia.org/wiki/Alberto_Santos-Dumont ...oliskos joku kuumailmapalloke pohjalta tehty peli ollut sallittu ?

Jaa viesti


Link to post
Jaa muulla sivustolla

Luo uusi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!


Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?


Kirjaudu sisään