Käytättekö UTC vai paikallisaikaa?
hynkel:
Lainaus käyttäjältä: Antti Laukkanen - 09.02.10, 15:48
Tarttee kyllä tunnustaa käyttäväni lokaaliaikaa lähinnä kai taas siksi, että näissä kerhojen koneissa on näin tehty muulloinkin.
Oman kerhon koneiden kirjoissa on lokaaliaika niiden ollessa suomessa, paitsi, jos nyt sinne välillä vahingossa tulee kirjoitettua UTC:tä, jota taas omassa (jar-)kirjassa on, pursikirjani käyttää kuitenkin paikallista aikaa. Sitä rupesin miettimään, että mitenhän epäloogiselta tuo utc-aika tuntuisi jos elettäisiin jossain vähän kauempana vaikka idässä, niin, että aikaero paikallisajan ja utc:n välillä olisi suuri. UTC-aikaisista merkinnöistä voisi olla alkuun vaikea hahmottaa, mihin aikaan päivästä sitä oikeastaan on edes lennetty. Suomen parin-kolmen tunnin erolla menee vielä kohtuullisen kivuttomasti.
marquise:
Lainaus käyttäjältä: Jaakko Männistö - 10.02.10, 20:24
Kyllä vaan on vyöhykkeitä läpäisty,sehän on selvää ettei silloin härmän aikaa eletä enää! Kotimaan matkailussa sen sijaan paikallisaika tuntuu olevan suosiossa,mikä sinänsä on hyvinkin luonnollista!
Niinpä niin. Kun teet asioita tänään yhdellä, huomenna toisella jaylihuomenne taas sillä ensimmäisellä tavalla, on hyvin mahdollista että jokin tai joku menee sekaisin. Siksi ammatti-ilmailun puolella käytössä ovat SOP:t. Ei tarvitse pilottipoloisen tuumia ja keksiä pyörää aina uudelleen.
Google toi esiin esim Tämän: http://www.tc.gc.ca/CIVILaviation/commerce/manuals/multicrewsop/menu.htm
Peter
andy1:
Lainaus käyttäjältä: Peter Tähtinen - 11.02.10, 18:15
Niinpä niin. Kun teet asioita tänään yhdellä, huomenna toisella jaylihuomenne taas sillä ensimmäisellä tavalla, on hyvin mahdollista että jokin tai joku menee sekaisin. Siksi ammatti-ilmailun puolella käytössä ovat SOP:t. Ei tarvitse pilottipoloisen tuumia ja keksiä pyörää aina uudelleen.
Onhan se noinkin, vaan jos harrastaja harrastaa 20 h vuodessa seittemällä eri koneella, homma ei liene mitenkään professionaalisella tasolla hallussa, vaikka tarkoitukseen olisi luotu miten hienot SOP:t hyvänsä.
-A-
FIN0109:
Lainaus käyttäjältä: Olle Sälgmark - 08.02.10, 18:45
Käytetään paikallisaikaa,ulkomailla koneen kotimaan aikaa.Toimii hyvin,toki UTC olisi selvempi käyttää,ehkä vaikeaa toisille.
Moro!
Rannekellossa viisareissa paikallinen aika ja digitaalisessa näytössä UTC aika...toimii!
-Kaitsu
nordic:
Lainaus käyttäjältä: Peter Tähtinen - 10.02.10, 18:16
Tietenkin käytän UTC-aikaa. Luonnollisesti. Itsestään selväähän tuo nyt pitäisi jokaiselle olla.
Paitsi jos ei koskaan ole lentänyt aikavyöhykerajan ylitse.
Peter
Mietin ihan samaa. Ilmailussa muutenkin kun käytetään vallitsevasti UTC aikaa (plaanissa, säätiedotteissa, NOTAM:ssa jne.), pysyy homma simppelinä ja selkeenä paikasta riippumatta.
Navigaatio