Uutisia ja keskustelua NH90:stä (OLI: Suomeen tilatuissa kuljetushelikoptereissa ongelmia)
Ilkka:
MTV3 uutisoi, että NH-90-koptereissa on havaittu ongelmia, jotka entisestään viivästyttävät toimituksia ja koulutusta.
Tyypillistä, että kuvassa on väärä kopterityyppi...Anyway:
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2006/07/458335
jari_makinen:
Lainaus käyttäjältä: Markku Koponen - 22.07.06, 00:14
Nykyprojekti (NH90) on siis suomalaisille veronmaksajille tosi dyyris. Mutta kun se kirotun EU vaatii, että pitää olla "yhteensopiva" kalusto.
(muita hulluja EU:n asioita: EU muuten meinaa laittaa yhdistysten vapaaehtoistyön verolle!!! Ja tervan käyttöäkin meinaavat kieltää!!! Revi siitä suomalainen huumoria.)
Menee offtopiciksi, mutta en voi olla huomauttamatta, että ei EU mitenkään vaadi jäsenmailtaan yhteensopivaa kalustoa. Suomalaiset sotaherrat itse haluavat olla NATO-yhteensopivia, joten kyse on aivan kotikutoisesta yhteensopivuunhalukkuudesta - mikä varmasti on järkevääkin.
Ja jos EU voisi päättää suomalaisten verotuksesta, niin meikäläinen verotaso tulisi alas kovasti. Omat päättäjämme jättävät osan EU:n direktiiveistä käytännössä huomiotta, mutta tällaiset tuodaan tietysti ennätysvauhtia toteuttamisvaiheeseen. Ja jos menee pieleen tai ei miellytä kansaa, niin syy on tietysti EU:n, eikä arvoisten kotoisten päättäjien. Mistä ihmeestä tällaiset EU-kummitukset koko ajan pukkaavat esiin, vaikka Arkadianmäellä meillä on monta sataa yhtä hullua (ellei hullumpaa) kotoista mörköä?
fishu:
EU tosiaan on useimmin syntipukki kuin itse syyllinen, kuten kiistattomasti kävi ilmi Karpelan mustaa valkoisella direktiivien kanssa, joita ei ollut edes olemassakaan. Valitettavasti päättäjiämme ei syystä tai toisesta kuitenkaan laiteta edesvastuuseen räikeimmistäkään teoista, joten ne voivat jokseenkin vapaasti keksiä syitä miksi jokin asia on EU:n syytä.
PeteL:
Aikaisintaan ensi keväänä:
http://lotta.yle.fi/rswebkva.nsf/sivut/Content43BDE
kijupa:
Uusien NH-90-kuljetushelikoptereiden käyttöönotto viivästyy tästä syksystä. Ensimmäistä 20 kopterista odotetaan Uttiin ensi vuoden tammikuussa. Puolustusvoimat on keskittänyt helikopteritoimintansa Uttiin, jonne kaikki uudet NH-90-kopterit tulevat vuoteen 2009 mennessä. Samaa kopteria odottelevat myös muun muassa Ruotsi, Norja, Saksa ja Ranska. Koptereissa on meneillään niiden vastaanottotarkastus. Kopterit sijoitetaan Utin uuteen helikopterihalliin, jonka avajaisia vietettiin tiistaina. Halli keskittää eri toimintoja saman katon alle. Hallissa ovat huoltotilat ja operatiiviset tilat koko pataljoonalle.
Turun Sanomat
Navigaatio