Lentoreiteistä
kille:
Lainaus
No, meneekös nuo nyt sitten Mikkelin yli, tai läheltä? Missä tuo ORIMAA on? Orimattilassa?
Hivenen Orimattilan keskustan pohjoispuolella.
jlaukkanen:
Lainaus
No, meneekös nuo nyt sitten Mikkelin yli, tai läheltä? Missä tuo ORIMAA on? Orimattilassa?
Tuossa aiemmin oli Jari Laakko antanut sinulle linkin: https://ais.fi/ais/eaip/aipcharts/enr/enrcu.pdf Jos nyt viimeistään tässä vaiheessa viitsisit tutustua tähän karttaan, niin alkaisivat nämä reitit ja paikat selvitä sinulle. Siellä kartalla on merkittynä Mikkeli, siis lentokenttä, mutta etköhän pysty sijainnit hahmottamaan sen perusteella.
kiikaroija:
Lainaus
DLH:n reitit yleensä menevät reittejä AGAMO-JNS ja sitten PVO-DOBAN (oikaistaan usein DCT DOBAN) tai sitten KOSKA
Usein ne tosiaan menee esim. Räyskälän yli UN624:sta JNS-KOSKA. Ja toiseen suuntaan sitten ALAMI-KOKAT UN746:tta Hankoa hipoen. Tosiaan, kannattaisi Tuminkin jo Jounin sanoin ottaa kartat kauniiseen käteen . Google earth näyttää koordinaatit missä hiiri liikkuu, niin VORrien paikat löytyy tarkasti ja ilmottautumispaikkojenkin koordinaatit saa tuolta Finavian eAIP:sta missä tuo em. kartta löytyy.
andy1:
Näyttää tuo JNS-ORM -väli kulkevan lähimmillään reilun viiden mailin päästä kaakon puolelta ohi Mikkelin kaapunnista. Kenttä kun on kaupungin länsipuolella (tai lounais-) Lienee siinä Prisman pihalla ihan hyvät mestat katsella koneita
-A-
PS. Kulkeeko tuolta KETOL:n kautta minkä verran liikennettä? Mökki on siinä suht lähellä ja aika ajoin sieltä suunnilta jotain jytinää kuuluu ja joskus olen tainnun Jumbon bongatakin niillä kulmilla. Yleisesti tuntuu oudolta ajatukselta, kun UN187 näyttäisi soveltuvan enimmäkseen äärimmäisen vilkkaaseen Savon- ja Äänislinnan väliseen liikenteeseen.
tslowman:
Juu, anteeksi poijjaatt! Kartan lataus jostain syystä keskeytyi eka kerralla, mutta nyt sain sen näppeihini.
Tänään ihmettelin taivaisia vanoja iltapäivällä. Liikennettä oli molempiin suuntiin. Pohjoisemmalla linjalla, jossa koneet ovat hiukan kauempana Mikkelin pohjoispuolella, oli liikennettä lounaan suuntaan. Samoin kaupungin etelän kautta ohitti yksi lentolaite joskus tuossa klo 15.00 nurkilla, suunta lounaaseen. Mahtoiko tämä jälkimmäinen olla Finnairin kaukolentoja? Ikään kuin olisi ollut alempana kuin nuo pohjoisen kautta ohittaneet koneet, tai sitten silmä alkoi jo harittaa näin perjantain kunniaksi. Tai kone oli jo finaalissa.
Prisman piha on ihan hyvä paikka zoomailla, mutta kyllä lentokentän viereisillä kukkuloilla, joilla jo poikasena temmellettiin, on parhaat ja avarimmat näköalat joka suuntaan. Samoin Rantakylä-talon katolta. Paitsi, jos kiipeää Naisvuoren näkötorniin.
Ja Timolle vielä: kartat on tosiaan otettu käteen, mutta noista tyämiehen kauniista käsistä voidaan olla montaa mieltä.
Navigaatio