DC-8:n slotit ?
Barbro:
Lainaus
Vielä sotketaan vähän eli Engelsmannit taisi käyttää nimeä "droops" mellevässä trident:ssä?
T:Jukka
Droopsit ovat konstruktioltaan erilaiset kuin nykyiset, "modernit" solakot. Droopseissa siiven johtoreuna "nitkautetaan" alaspäin kokonaisuudessaan, ja siiven ja solakon väliin ei jää ilmavirralle väliä, solakkoa. Droopsien käytöstä luovuttiin koneissa, koska se ei ole yhtä tehokas kuin nykyisin tavalliset solakkoratkaisut.
Droopsit tulevat muuten uudelleen käyttöön A380:ssä, jossa 2- ja 3-moottoreiden ja rungon väliin jäävä siiven johtoreuna on varustettu droopseilla, loppu siipi "slateillä"! Ks http://www.airliners.net/open.file/1095434/L/
A380:ssä droopsit tulevat käyttöön sen takia, että tuohon siiven osaan slattien rakentaminen olisi kaiketi ollut hyvin vaikeaa, mutta saatu suorituskykyhyöty oli tarpeen kampitettaessa Lontoon tiukkoja melumääräyksiä.
Edellinen isompi kone, jossa ne olivat käytössä, taisi olla juuri Trident.
Solakoiden käytöstä nykyään, kaiketi valtaosassa koneista solakot tulevat ulos samalla kun laippoja otetaan ulos. Eli ei voi olla tilaa, jossa (jättöreunan) laipat olisivat ulkona ja solakot eivät. Jos kone siis käyttää nousussa yhtään laippaa, ovat myös solakot ulkona.
Alkuperäiseen kysymykseen, olikos Fieseler Storchissa "slotit" eli "solat"?
Navigaatio