Digijärkkäriä hommaamassa? Ehdotuksia?
Kysyja:
Terve vain kaikille!
Valokuvaus harrastuksena on kiehtonut jo kauan. Ongelma on ollut aina vain suorituskykyisen kameran puute. Nyt ajattelin sitten sukeltaa digijärkkäreiden salaperäiseen (ja myös melko aikaa/rahaa vievään) maailmaan. Nyt vastaan on tullut kysymys? Mihin sitä hiellä ja verellä hankitut kesätyörahat kannattaisi sijoittaa. Kameran tulisi olla:
-Monikäyttöinen (lentokonespottauksesta luontokuvaukseen)
-Hintahaarukka on se että pahasti yli 1000€ ei mielellään
-Kohtuullisen kestävä
-Vakionakin jo kohtuullinen linssi
Tahtoisin kuulla "ammattilaisten" ja kaikkien kommentteja erilaisista nuo ehdot ainakin osittain täyttävistä kameroista. Tämä kun on niin hankalaa. Valinnanvaraa on tavallisen pulliaisen kannalta katsottuna liikaa.
Kunnon putken hommaaminen tulee ajankohtaiseksi vasta ensi kesänä.
svirkkul:
Nikon D70 tai Canon 350D. Molemmissa hinta menee sinne 1000e toiselle puolelle zoomin kanssa. Myös käytetty Canonin 10D voi olla yks mukava vaihtoehto.
Selailemalla vanhoja viestejä saa aika paljon kommentteja D70:stä ja 350D:stä.
Kysyja:
Minkälainen olisi hyvä yleisobjektiivi esim. tuohon D70. Onko esim 28-130mm hyvä? Saisi vähän zoomailtua ja lähikuvatkin onnistuisi.
tigert:
D70:n mukana yleensä tulee 18-70mm "yleislinssi" mikä on ihan hyvä.
Se, riittääkö se, riippuu ihan siitä mitä aiot kuvata. Se ei riitä esim. bongauskuvaamiseen aidan takaa, mutta toimii ihan mainiosti muussa touhussa.
Se, millainen on sopivin linssi on sitten ihan siitä kiinni minkälaista kuvaamista harrastat.
//Tuomas
Esa:
D70 on tällä hetkellä erityisen hyvä ostos, koska sitä myydään pois D70s:n alta huomattavasti halvemmalla. Ne ovat kuitenkin melkein sama kamera. Kestää kolhuja hyvin, mutta vesitiivis se ei ole (kuten ei mikään tonnin hintaluokassa), eli kunnon sateella pussi päälle. 18-70 mm Nikkor on selvästi paras pakettiobjektiivi. Kaikki järjestelmäkamerat ovat monikäyttöisiä.
Navigaatio